OK2TAR Viktor Olbramice

expedice-bílý-tesák    členové a přátelé    OK2TAR


Charakteristika:

Čtyřiapadesátiletý prošedivělý vousatý chlápek má kromě rádia koníčků více. Oslovují ho dálky Severu i indiánská mystika. Od dob, kdy aktivně závodil se psím spřežením mu zůstala láska ke psům a ti ho od těch dob provázejí životem. Má rád staré stroje, obdivuje i technickou architektůru. Pro potěšení dělá kovařinu a věnuje se částečně meteorologii. Na vysílání připadá pouze skromný podíl jeho volného času. Ulovit ho na pásmu a získat jeho QSL je s nadsázkou řečeno skoro stejně obtížné jako udělat spojení na Špicberky.

Ač povoláním strojař, zabýval se elektrotechnikou už od školních let. Začal šťouráním do galenitu krystalky, pokračoval kroucením knoflíků všemožných audionů až k zesilovačům elektronkovým i tranzistorovým. Zažil hromadný nástup integrovaných obvodů i počítačů skříňových a stolních, vše do dnešních dnů, až po internet a jeho moderní aplikace. K praktickému vysílání se dostal až v pokročilejším věku. V socialistické éře neměl pro získání vlastní koncese odpovídající kádrový profil, potom zas převážily rodinné starosti a bytová otázka. Nakonec se však přeci jen vlastní značka stala skutečností. Splnil se tak jeden velký, před mnoha léty odložený, klukovský sen.

Sám sebe by definoval jako samotáře, který má rád svůj klid. Ale jak je to doopravdy, to vědí jen jeho nejbližší. Fakt je, že svou přirozenou mentalitou příliš nezapadá do moderní doby plné komerce a spotřebního způsobu života. Rád experimentuje s malými výkony radiostanic i alternativními zdroji pro jejich napájení. Současně by operátory rád vytáhl častěji od domácích krbů do přírody. Jako patriotovi mu trochu vadí, že mnozí Češi znají přímořské pláže po celém světě lépe než jejich vlastní les za humny. Uvědomuje si, že současná civilizace přes svou zdánlivou dokonalost, je vůči přírodním silám téměř bezmocná a kvůli své globalizaci i velmi lehce zranitelná. Cítí, že současný trend "Just in Time" se v nějaké krizové situaci může ukázat jako téměř sebevražedný. Jako radioamatér proto přemýšlí, jak by bylo možné toto hobby zapojit na regionální úrovni měst a obcí do případných krizových scénářů.

Další články:


[ zpět na hlavní stránku ] - [ kdo jsme ] - [ naši členové ]