Anténa OK1KRC pro 145MHz

expedice-bílý-tesák    technika    antény    anténa OK1KRC

Původně jsem pokukoval po kolineární duálbandovce, ale pak jsem se pokorně vrátil k notoricky známé čtyřelementové anténě Yagi, v hantýrce známé jako „KRCka.“ Proč? Je jednoduchá na výrobu, spácháte ji i v bytě v kuchyni (pochopitelně za nepřítomnosti manželky). Elektricky není zákeřná. Dá se použít na vertikální, ale i na horizontální polarizaci. Je skladná a lehká. Mým cílem bylo, aby se jako balíček prvků dala nosit v textilním obalu, spolu s teleskopickým stožárem.

Je mi jasné, že tato anténa není žádnou novinkou, ani průlomem do anténářského řemesla. Můj příspěvek má posloužit především začínajícím radioamatérům zkusit stvořit něco vlastníma rukama. Něco, co zvládnou tak říkajíc na koleně a co jim přesto bude dobře a dlouho fungovat. Tak, aby se nemuseli spoléhat pouze na komerčně vyráběné věci. Anténa pochopitelně vydrží i dlouhodobé stacionární použití. „Díru do světa“ udělá hlavně v nouzových podmínkách - na okenních parapetech ubytoven, na zábradlí balkónů a všude tam, kde nelze dát „bílou hůl“ na střechu. Tím, že se podobá obyčejné televizní anténě, nebude ani lomcovat zvědavostí sousedů ani majitelů domů.

plánek antény

Hlavní rozměry ukazuje obrázek. Anténa se skládá z hlavního ráhna, které tvoří hliníkový nebo duralový jekl 15x15x1mm (v nouzi 12x12mm, případně ocelový profil 10x10x1mm). Na něm jsou upevněny prvky pomocí litinových pozinkovaných lanových svorek č.8. Tuhle spojovací součástku obdržíte za několik korun v lepších železářstvích. Původní třmínek svorky je však příliš krátký, aby mohl držet prvek a současně prošel napříč celým ráhnem. Ze závitové tyče M6 se proto nařežou kousky potřebné délky, uprostřed se v 30mm dlouhém úseku odstranní závit (pilníkem nebo na soustruhu). Závitová tyč se uprostřed nahřeje letlampou nebo na plynovém vařiči do červeného žáru a (v rukou, pomocí dvojice kleští) ohne do tvaru „U“, po vzoru původního třmenu. Ráhno se orýsuje podle přesně rozložených svorek a provrtá skrz, aby třmeny volně procházely. Litinové želízko svorky je vhodné srovnat pilníkem a k ráhnu přilepit epoxidem - pak se nehýbe a prvky sedí kolmo.

Direktory a reflektor jsou z tvrdší duralové plné tyčky průměru 6mm. Po elektrické stránce vyhoví samozřejmě i měkká hliníková kulatina, ba dokonce i hliníková trubička, ale oba tyto polotovary jsou příliš měkké a v drsných portejblových podmínkách se příliš snadno ohýbají. Na prvky je doprostřed nasazena a epoxidem přilepena 3cm dlouhá, podélně rozříznutá, hliníková trubička 8x1mm. Vyztužuje prvek v místě sevření a označuje jeho střed při rychlé montáži. Celkově je na výrobu potřeba cca 1,5m tyčky.

Detail upevnění direktoru    Detail připojení dipólu    Detail uchycení antény ke stožáru

Dipólový zářič jsem udělal z měděné trubky průměru 8mm. Trubička může být i 6x1mm, ale ta je už mechanicky zranitelná. Nešlo o vodivost mědi, ale že se na trubku snadno pájí přívody. Trubku ohněte na ohýbačce. Když do ní nasypete písek či nasoukáte tvrdé dielektrikum z koaxiálu jako výplň, můžete trubku ohnout i rukou okolo čehokoli, aniž by se její stěna v místě ohybu zploštila. Konce dipólu se zploští kladivem nebo ve svěráku, aby kapacita mezi nimi byla minimální. Výchozí délka trubičky je 2 metry.

Anténu lze upevnit ke stožáru dvěma způsoby. Pro vertikální polarizaci na prodlouženém konci ráhna za reflektorem. Při horizontální polarizaci pak v těžišti, uprostřed ráhna. Lze použít prostý třmen vyrobený také z kulatiny, ale já použil z výprodeje hliníkové lité svorky na hadice obchodního názvu „Herkules“ na trubku průměru 22mm.

K symetrizaci jsem použil smyčku televizního pěnového koaxiálu o impedanci 75 ohmů dlouhou 848mm. Spoje mezi zářičem a smyčkou musí být co možná nejkratší, nebo dodržovat impedanci vedení 300 ohmů. Plášť konektoru je díky svému držáku ze dvou závitových tyček propojen galvanicky s ráhnem. Spoje je nejvhodnějí umístit v plastové krabičce a zalít proti vniknutí vlhkosti. Anténa tohoto typu má bohužel impedanci zářiče 300ohmů, ale v praxi se ukázalo, že to není zase tak velký handicap a navíc to v nouzi umožňuje použít na svod i obyčejný 75-ohmový koaxiál místo 50-ohmového Beldenu H-155, který nejčastěji používám. PSV naměříte okolo 1:1,5. Není to zcela ideální, ale v praxi běžně vyhoví.

Detail napojení symetrizační smyčky

[autor: OK2TAR]


[ zpět na hlavní stránku ] - [ 7el.Yagi pro 433MHz ]