Jak spojit přetrženou drátovku

expedice-bílý-tesák    technika    antény    drobnosti k anténám    jak spojit přetrženou drátovku

postup spojování přetržené drátové antény Není nic příjemného jednou takhle poránu zjistit, že ještě včerá dobře „táhnoucí“ anténa leží na zemi ve dvou kusech. Ještě dříve, než se Vám před očima objeví čerti a mozek probere všechny technické příčiny až po ty netechnické - tedy včetně nudy puberťáků z protějšího paneláku či zášť souseda, jehož mozek stejně nikdy nepochopí, že ty klikyháky přes televizní obrazovku produkuje jeho vlastní vypálená zásuvka a ne váš transciver.

Ani jedno však nic nemění na faktu, že je potřeba vstát od stolu a drát antény nějak spojit. Jenže ono není „spojit“ jako „spojit“. Kdo to jen tak narychlo zkroutí, dlouho se radovat nebude - drát nemá vruby a uzly rád, opět se brzy přetrhne. Odborníci věci znalí odpustí můj neumělý výklad určený začátečníkům. A ti kteří to ještě nikdy nedělali mohou nabrat trochu inspirace přibližně z dob, kdy se první telegrafní dráty začaly táhnout prérií divokého západu....

Předpokládejme, že máme spojit anténní drát silný 1 až 4 mm tak pevně, jako by na něm nikdy žádný spoj nebyl. Jak jsem už uvedl, silný a často zkřehlý drát nemá rád zkrucování, proto provedeme spoj jinak a pokud by měl vodič tendence při ohýbání praskat, pomůžeme si už předem tak, že ho na konci (pouze v délce 1 cm) vyžíháme téměř do červeného žáru a prudce schladíme. Narozdíl od železa které se ochlazením zakalí - měď, mosaz či fosforbronz naopak změkne. Zbytek drátu nežíháme, ztratil by pevnost. Drát očistíme nožem či smirkovým plátnem od měděnky, až je úplně lesklý. Nyní oba konce spojovaného drátu asi v úseku 8 mm zahneme do pravého úhlu. Vzájemně je přeložíme v úseku 2 až 3 cm a hustě, závit vedle závitu, ovineme měděným drátkem síly cca 0,3...0,5 mm (zvonkový drát bez izolace). Pak s ovíjením pokračujeme na obě strany ještě kousek za zahnutými konci, po rovném vodiči. Pak teprve ovíjecí drátek odstřihneme. Nyní kleštěmi vyčnívající konce zahneme nazpět, takže vytvoří jakýsi háček. Podrobný postup ovinutí ukazuje obrázek.

Když nyní za drát antény zatáhnete, zjistíte, že veškerou sílu tahu přenáší vlastně pružinka ovinutého drátku - jenže je silou stlačována. Zbývá spoj propájet cínem. Venku na větru na to bude potřeba hodně tepla. Transformátorová páječka bude slabá. Kupodivu nejsnáz to jde, když narychlo vyběhnete z domu s rozehřátým klempířským pájedlem (tj. kus mědi na držátku). Přímý ohřev letlampou je sice také řešení, ale obecně ho nedoporučuji, snadno při něm dojde k vyžíhání i okolí spoje a drát tak zbytečně ztratí pevnost. Při použití pájedla to nehrozí.

Na takto provedený spoj spotřebujete 4 až 6 centimetrů anténního vodiče. Což je většinou méně, než o kolik se drát prodloužil při přetržení. Proto je často nutné anténu na jednom konci ještě trošku zkrátit, vyladit a můžete zase nerušeně vysílat.

[autor: OK2TAR]


[ zpět na hlavní stránku ]