Okenní rozpěra na upevnění VKV a UKV antény

expedice-bílý-tesák    technika    antény    drobnosti k anténám    okenní rozpěra

Tento příspěvek byl původně zveřejněný 14.3.2006 na internetovém fóru o transciveru FT-817 na adrese http://ft817.ok1cdj.com, které však bylo „úspěšně“ napadeno jedním tureckým hackerem. Jeho upravenou záložní kopii vám nyní představuji zde:

Náčrtek mechanického uspořádání Častým problémem při vysílání z nějakého přechodného stanoviště je, kam připevnit dobrou anténu. Na ubytovně, na internátě, vysokoškolské koleji i okně kanceláře je to vždy problém. Kdo se majitele objektu nezeptá, má vzápětí potíže... ...kdo se zeptá, má je taky, protože se setká se slovy: „Anténu na střechu? Ani náhodou! No, na okno snad, ale nesmíš vrtat žádné díry“. V takovém případě však není důvod skřípat zuby. Jedno řešení, jak stanovené podmínky dodržet a přesto zřídit na okně v mezích možností menší anténní farmu jsem našel:

Je jím univerzální okenní rozpěra.
Nic složitého, co by běžný kutil během chvilky neudělal. V podstatě se jedná o dvě do sebe zasunuté trubky nebo jekly. Ty jsou napříč provrtané soustavou otvorů, aby bylo možno jejich dílku nahrubo nastavit podle výšky okna a zajistit prostrčením šroubku. Jeden z dílů je na svém konci opatřen patkou z pásoviny polepené měkkou gumou. Druhý díl má na protějším konci matici a rozpěný šroub s gumovou botkou (např. nožičku od Tatramatky). Tato vzpěra se otáčením matice po šroubu nožky důkladně rozepře (svisle z venkovní strany v otvoru okna, poblíž boční stěny), mezi podhledem a parapetem. Pásovinou vzhůru, rozpěrným šroubem dolů (je k němu lepší přístup při dotahování). Na vzniklý „stožár“ se v běžném panelákovém okně pohodlně vejdou dvě kratší antény typu Yagi (upevněné třmenem za prodloužené ráhno čnějící vzadu za reflektorem). Buď dvě KRCky - jako sfázovaná anténní soustava nebo i kombinace antén na 2m a 70cm. Antény lze samozřejmě v jistých mezích směrovat. To, že tímto jednoduchým prostředkem dosáhnete podstatně lepších výsledků než při použití magnetky postavené na parapetu či dokonce jen pendreku poblíž okna je jasné. Navíc můžete Yagiho antény dle libosti na rozpěře kolem jejich osy otočit a tím pádem (narozdíl od magnetky či bílé hole) používat i horizontální polarizaci (při SSB provozu).

[autor: OK2TAR]


[ zpět na hlavní stránku ]