Použití pendreku u položené radiostanice FT817

expedice-bílý-tesák    technika    antény    drobnosti k anténám    Použití pendreku u položené radiostanice FT817

Tento příspěvek byl původně zveřejněný 27.2.2006 na internetovém fóru o transciveru FT-817 na adrese http://ft817.ok1cdj.com, které však bylo „úspěšně“ napadeno jedním tureckým hackerem. Jeho upravenou záložní kopii vám nyní představuji zde:

Detail BNC kolínka Použití pendreku u položené radiostanice FT817.
Nejprve si vyrobte BNC-kolínko. Můžete si je samozřejmě koupit, ale vyjde poměrně draho. Levněji se dá sehnat dnes už nepoužívaný T-kus, kterým byly v minulosti propojeny firemní počítačové sítě a který se občas v šuflíku bez užitku povaluje. Opatrně jednu stranu T-kusu uřežte a vnitřní „vodič“ zakraťte. Původní nekvalitní lisovaný spoj uvnitř T-kusu řádně zapájejte a celý vnitřní prostor naplňte tavným lepidlem, které bude tvořit ndielektrikum, zvýší pevnost a navíc zabrání nechtěnému zkratu. Uřezaná strana T-kusu sice nebude zcela ideálně odstíněná (na obrázku míří dolů), ale v praxi to nevadilo.

Použití je jednoduché - prostě do čelního BNC konektoru na stanici nacvakenete BNC-kolíko. Kolíko otočíte vzhůru a teprve do něj nasadte originální pendrek od stanice. Obrázek je myslím nadmíru jasný a věc nepotřebuje dalšího kometáře. Obdobně to lze udělat i zezadu na PL konektoru (pokud si v menu navolíte, aby i na VKV a UKV šel signál na zadní konektor). Samozřejmě je do zadního konektoru potřeba nejprve našroubovat redukci z PL na BNC a teprve pak nasadit kolínko s pendrekem. Je mi jasné, že toto řešení není „vysokofrekvenčně čisté“, ale mě osobně se v mnoha situacích osvědčilo, zvlášť při nenáročném místním provozu na dvoumetru, kde nebylo potřeba použít větší výkon než 0,5 až 1W, takže mírné zhoršení PSV stanici neublíží. Po drobných úpravách lze na kolínko nasadit i vhodně zkrácený teleskop pro CB a použít ho na vysílání v pásmu 28MHz. Úprava s kolínkem je účelná všude tam, kde chcete mít stanici bezpečně položenou naplocho na stole, či na palubní desce auta a nechcete riskovat, že se na nestabilních hliníkových nožičkách transciver po zatáhnutí za šňůru majku převrátí.

[autor: OK2TAR]


[ zpět na hlavní stránku ]