Krystalková sobota

expedice-bílý-tesák    technika    ostatní    krystalková sobota

krystalka, kterou jsem si postavil jako dvanáctiletý kluk (stále hraje) Už dlouho vzadu ve staré skříni schovávám provázkem převázaný balíček. Takovou vlastnoručně nachystanou stavebnici. Stavebnici, kterou nikde nekoupíte - pár zdířek, šroubků, banánky, sluchátka, dioda, velký ladící kondenzátor, plastová trubka na vzduchovou cívku, klubíčko lakovaného drátu, klubíčko olovnatého cínu, prkénko s montážními otvory... Balíček je starý více než čtyřicet let a spolu se mnou se i několikrát stěhoval.

Když jsem do něj součástky dával, představoval jsem si, jak si někdy v budoucnu udělám se svým synem pěknou sobotu - sedneme si k tomu a pěkně součástku po součástce, spoj po spoji spolu postavíme první rádio - krystalku. Aby věděl, jak málo věcí stačí, aby to hrálo. Hrálo zadarmo a pořád. Léta plynula a místo syna se narodila dcera. Technika ji nikdy nezajímala a tak balíček zůstal tam, kde je. Nevadí, říkal jsem si, třeba se bude hodit, až se narodí vnouček. Možná bude aspoň trochu po dědovi. Ale teď je už nad slunce jasné, že i kdyby se nakrásně vnouček narodil, krystalku hrát už nikdy neuslyší, protože středovlnné vysílače se za pár měsíců, na Silvestra roku 2021, navždy vypnou.

Poslouchat rozhlasové vysílání napřímo, bez dalších aktivních součástek a bez baterií už od příštího roku nebude prakticky možné. Doba primitivních radiopřijímačů tím končí a případný zájemce o poslech středních vln bude muset hned napoprvé zvládnout stavbu zpětnovazebního audionu nebo jiného citlivého a dostatečně selektivního přijímače, se kterým by dokázal zachytit alespoň některé stanice ze zahraničí. Bohužel program v českém jazyce, takový, který by byl příjemný na poslech, ale už nikde na těchto vlnách neuloví.

Vím že máte, stejně jako já, spoustu jiné práce a jiné aktivity. Ale někdy je docela fajn, zastavit se a udělat jen tak nějakou tu klukovinu pro radost. Udělat si prostě hezký den. Myslím, že přišel čas vybalit těch pár součástek ze starého balíčku - dřív než definitivně skončí v elektroodpadu. Udělat si "krystalkovou sobotu" a připomenout si, jakou barvu zvuku má ta "stará dobrá amplitudová modulace" ve vysokoohmových sluchátkách. Když nic jiného, tak proto, abychom o tom mohli našim vnoučatům alespoň zasvěceně vyprávět, když už to neuslyší na vlastní uši.

Krystalku jsem stavěl snad stokrát - s galenitovým detektorem, s germaniovou diodou, krystalku sériovou, krystalku paralelní, krystalku dvoučinnou, krystalku bramborovou, krystalku jednou laděnou běžcem cívky jindy zase ladícím kondenzátorem. Ale tahle krystalka bude jiná, výjimečná - bude totiž poslední...

Celé Olomoucko, Prostějovsko, Přerovsko a další oblasti Střední Moravy jsou pokryty signálem silného středovlnného vysílače Dobrochov a krystalka v této oblasti hraje prvotřídně. Zatím ještě ano. S největší pravděpodobností zbývá už jen pár posledních měsíců, kdy lze krystalku postavit a úspěšně poslouchat.

Je to poslední šance - nepropásněte ji!

Poznámka:
Je bohužel dost nepravděpodobné, že by Historický radioklub československý získal tak movitého sponzora, aby dokázal některý zrušený středovlnný vysílač včetně pozemků, budov a antén odkoupit, udržet ho nejen jako muzeum, ale i provozuschopný. A alespoň jednou ročně, třeba na výročí osvobození Československého rozhlasu s ním pár hodin vysílat, abychom si připomněli, jaké to bývávalo. Problém je, že nebudeme-li na přidělených rozhlasových kmitočtech alespoň občas vysílat, pak podle Ženevské dohody o ně můžeme nevratně a bez náhrady přijít.[autor: OK2TAR; datum: 11.1.2021][ hlavní stránka ] - [ oprášená historie - úvod ]