Vyzkoušejte si ARTS

expedice-bílý-tesák    technika    antény    vyzkoušejte si ARTS

displej FT-897D při zapnuté funkci ARTS

Radiostanice Yaesu FT-817, Yaesu FT-817ND, Yaesu FT-857, Yaesu FT-897D, jsou mezi radioamatéry poměrně rozšířené. Většina uživatelů je používá na standardní radioamatérskou činnost - tedy na spojení s pokud možno vzdálenými protistanicemi v rámci radioamatérského hobby a závodů. Japonští konstruktéři a výrobci však nenavrhli tyto stanice jen pro tzv. „scénář slunečného dne”, ale počítali i s možností, kdy by mohly tyto radiostanice posloužit jako nezávislý záložní komunikační prostředek v nějaké krizové situaci.

A aby toho nebylo málo, doplnil výrobce i některé užitečné funkce do menu radiostanic. Typickou funkcí je ARTS. Tuto funkci většina uživatelů v běžném provozu nikdy nepoužije a mnozí ani neví co to je. Ale v krizových situacích, zejména při práci v členitém terénu, může mít tato funkce cenu zlata. Pokud je tato funkce aktivována na dvou stanicích, stanice si automaticky hlídají, zda jsou vzájemně v dosahu i v okamžicích, kdy neprobíhá hovor. Pokud dojde ke ztrátě signálu, operátoři obou stanic jsou informováni nápisem na displeji i akusticky.

Pokud jste investovali peníze do stanice, která (krom jiného) má i tuto funkci, není od věci, alespoň jednou „na vlastní kůži” vyzkoušet, jak to v praxi funguje. Možná nakonec zjistíte, že to občas využijete i při běžném provozu, třeba při turistice, při jízdě autem nebo při kontole signálového pokrytí v okolí vašeho domácáho QTH. Pokud chcete ARTS zkoušet a nevlastníte dvě radiostanice, které to umí, domluvte se s kolegou - je jedno, kterou z výše uvedených radiostanic vlastní, je jen zapotřebí na obou nastavit stejnou frekvenci a stejný DCS kód. Ideální je, když si domluvenou volbu uložte do paměti stanice.Nastavení ARTS na stanici Yaesu FT-897D nebo Yaesu FT-857:Nastavení ARTS u stanice Yaesu FT-817ND:
Během následujících několika desítek sekund stanice krátce odvysílá svůj kód (blikne červená kontrolka) a vynutí si od protistanice odpověď. Pokud proběhla komunikace úspěšně, na displeji se objeví nápis in range. Stanice vzájemné spojení pravidelně prověřují po půlminutě a tónem i nápisem na displeji upozorňují, že je protistanice v dosahu nebo naopak, že se spojení přerušilo. Pokud je povoleno vysílat identifikační značku, je automaticky telegraficky odvysílaná v desetiminutových intervalech.

(Kdyby vás náhodou snad popadla silná touha využít ARTS na sdílených kmitočtech, či jiných veřejně přístupných frekvencích, lze odeslání volacího znaku v menu (ARTS ID či CW ID) buď zcela zakázat volbou OFF, nebo si navolit vlastní občanský volací znak, vycházející např. z iniciálů vaší volačky, kterou běžně používáte na těchto pásmech. Prostě nějaký jiný znak, co se ani vzdáleně nepodobá radioamatérské značce.)

Pozor!

Funkce ARTS je vázaná na použití kódů DCS, které však fungují pouze při FM nebo NFM modulaci. V praxi to znamená, že můžete použít pásma 28 MHz, 50 MHz, 145 MHz a 433 MHz. Na krátkovlnných pásmech s modulací SSB funkci ARTS použít nelze. Aby stanice správně reagovaly, musejí být obě (mírně) zasquelchované. Použití DCS zaručuje, že se přijímač stanice nebude zbytečně aktivovat nežádoucími signály, ale reakční čas na kód je o něco delší. Proto při komunikaci po stisku PTT tlačítka jednu sekundu vyčkejte, než začnete hovořit, jinak se stane, že začátek vaší relace bude „odstřižený”. Operátorům, kteří jsou zvyklí mluvit se stanicí, která používá jen obyčejný, okamžitě reagující squelch, to může dělat ze začátku trochu problémy a budou muset svou výmluvnost a tempo zmírnit. Při zkoušách vydržela bateriová radiostanice Yaesu FT-817ND (osazená osmi plně nabitými články AA Sanyo Eneloop, nastavená na výkon 1 watt) udržovat spojení nepřetržitě po dobu 6,5 hodiny.

[autor: OK2TAR; datum: 3.5.2020; licence: CC-BY-ND]


§ Upozornění:
Informace obsažené na těchto stránkách jsou poskytovány „tak jak jsou", bez jakýchkoli záruk. Nejedná se o návod ve smyslu občanského zákoníku. Veškerá rizika související s použitím těchto informací přebírá uživatel. Tyto stránky obsahují informace získané vlastním studiem a vlastními praktickými pokusy. Využitím těchto informací podstupuje uživatel sám dobrovolně určité riziko možné škody. Veškerá rizika podstupuje uživatel sám a autor stránek za ně nepřebírá žádnou zodpovědnost.


[ zpět na hlavní stránku ]