Ukázka na setkání Hafanklubu v Olbramicích 2012

expedice-bílý-tesák    z akcí    ukázky pro děti    Ukázka na setkání Hafanklubu v Olbramicích 2012

Termín a místo konání:

20. až 24. srpna 2012 - v rámci programu setkání Hafanklubu, Olbramice u Náměště na Hané.

Loňský „zájem” dětí (respektive rodičů, kteří rozhodovali) o ukázku radiotechniky a o hry s vysílací technikou předčil i ta nejsmělejší očekávání. Což v praxi vypadalo tak, že po třítýdenní přípravě programu her, odkonzervování, kontrole, nabití zdrojů a přípravě veškeré techniky se zatím jen tiše tušené s železnou jistotou potvrdilo - nikdo nepřijede, nikdo nemá zájem. Takže letos jsme raději necháli polní telefony, rádia, krystalky a všemožné vysílačky v klidu spát a zkusili to naplánovat z trochu jiného konce...

Ilustrační foto - repliky zbraní a předmětů používaných americkými horaly a trapery.

Směrem na Divoký Západ:

Každý si určitě vzpomene na ranč se stády dobytka pasoucích se všude, kam oko dohlédne. I na kovboje „s kolty proklatě nízko”. Obrázek jako z nějakého westernu. Na tábory s indiánskou tématikou si hrají děti kdoví kde. Jenže to je jen krátký úsek dějin vytržený z kontextu. Přemýšleli jste někdy, jaké to vlastně bylo krátce předtím, než lidé postavili ranče a začali chovat dobytek? Kdo se první odvážil na neprobádaná indiánská území? Dokážete si představit indiána bez tomahavku? Těžko, jak by asi vykopávali nebo zakopávali válečnou sekyru, že. Ale kde vlastně vzali indiáni tomahavky, když vůbec neuměli vyrábět železo? Navíc je známo, že Siouxové - válečníci nosili nádherně zdobené čelenky, ale sami si je většinou nedělali. Od koho je tedy získali? Kdo byl tak šikovný a zručný, přesto nám jeho jméno neutkvělo v povědomí? Indiáni jedli sušené, pečené, ale i vařené maso. Ale jak a v čem je vařili v dobách, kdy ještě neměli kotlíky, které by mohli bez obav zavěsit nad oheň? Každý správný muž, když šel na Západ měl pušku a nůž. Jenže čím se taková puška nabíjela, když se v té době ještě nevyráběly mosazné náboje? Proč byli horalové a trapeři ověnčeni náhrdelníky s korálky, když žili v divočině mezi medvědy, kteří je neobdivovali... ?

...je mnoho a mnoho otázek i odpovědí a tak jsme si o tom mohli chvíli vyprávět. O lovu bobrů, o horském obchodu s kožešinami, o tom že slovo „jít na rande” mělo dřív úplně jiný význam i o tom, že Hadí řeka vůbec nemá jméno od velkého množství hadů na jijich březích. Mohli jsme se v duchu na krátko přenést do té staré romantické doby - na Západ, na Velké pláně, do Skalistých hor i na sever do Kanady a oprášit více než stoosmdesát let staré dovednosti...Pár fotek z akce:

Kliknutím na obrázek ho lze zvětšit, kliknutím na zvětšený obrázek se okno opět zavře.
(Některý počítač bude požadovat odsouhlasit „Povolit automaticky otevíraná okna z tohoto webu.“)


Správný osadník musí mít psa Oheň klasicky - ocílka, pazourek a doutnák Děti zkoušejí křesat křesadlem z cerové slitiny Ohniště a přístřešek z tříyardové plachty

Večeře - bramboračka a houbami (ani tradiční buřtíky nesmí chybět). Rozpoznávání kožešin A čí je tohle kožich? Sněžnice jsou i na tenis?

Bylo mnoho věcí, co jsme chtěli stihnout a tak málo času.
Zdaleka jsme nestihli všechno, co jsme původně chtěli. Nicméně, počasí nám přálo, děti spokojené a to bylo hlavní.

[autor: OK2TAR][ zpět na hlavní stránku ] - [ seznam ukázkových akcí ]